• Hydroizolace

    Hydroizolace

    Hydroizolace spodní stavby bentonitovou...

  • Sanace

    Sanace

    Sanace zdiva a jeho ochrana proti působení vlhkosti je ucelený systém opatření prováděných na konstrukcích stavby a stavbě jako celku. Jeho cílem je snížení stupně vlhkosti v konstrukci a snížení absolutní vlhkosti v prostorách...

Sanační omítky

Sanační omítky jsou speciální malty, které ve vytvrzeném stavu umožňují ukládání solí, mají vysokou pórovitost a sníženou kapilární nasákavost. Zároveň jsou propustné pro vodní páru – viz definice ČSN P 73 0610 – Hydroizolace staveb – Sanace vlhkého zdiva. Tyto malty jsou certifikovány na základě zkoušek malt dle WTA a musí svými vlastnostmi odpovídat příloze D – ČSN P 73 0610 – Hydroizolace staveb – Sanace vlhkého zdiva – Základní ustanovení, kde jsou zapracovány základní požadavky na sanační omítky podle směrnice WTA-2-2-91.
Malty – sanační omítky certifikované podle ČSN 72 2430 – část 1,5 jsou pouze malty speciální, nejsou sanační ve smyslu WTA, jedná se pouze o název výrobku – sanační omítka.
Sanační omítky mohou splňovat i požadavky na vlastnosti tepelněizolačních omítek (ČSN 72 2430 – 1/6.1.5) a tím je lze deklarovat i jako omítky antikondenzační ve vztahu k obyčejným omítkám. Tato vlastnost je nutná zejména při používání sanačních omítek do sklepních nevytápěných prostor přirozeně větraných vnějším vzduchem pro zamezení kondenzace vodní páry na povrchu sanační omítky.
THERMOPAL-SR44 je suchá, sanační, čistě minerální omítka, kontrolovaná a certifikovaná dle WTA. THERMOPAL-SR44 splňuje vysoké požadavky, kladené na sanační omítku. Je vnitřně hydrofobizovaná (hydrofobizovaný povrch pórů) s vysokým obsahem pórů, propustná pro vodní páry, rezistentní vůči solím (má vysokou schopnost absorbovat soli), kterým poskytuje prostor pro vykrystalizování uvnitř omítky. Ve vytvrzeném stavu je omítka tepelněizolační, antikondenzační. Je určena k omítání prosolených a vlhkých vnějších i vnitřních stěn.
THERMOPAL-SR44 se aplikuje na podklady připravené THERMOPALem-SP, THERMOPALem-P, THERMOPALem-GP11 ve vrstvě 1–3 cm na jeden pracovní krok. Finální povrch lze stočit do hladka, ale je nutné se vyvarovat velkého utažení vrchní vrstvy omítky, které vzniká při příliš brzkém nebo příliš silném stočení. Při stažení omítky do hladkého povrchu hladítkem, může dojít k přílišnému utažení povrchu, který vede k vytvoření napětí v povrchu omítky a ke snížení difúzní schopnosti, což má za následek vznik prasklin v povrchu omítky. Z uvedených důvodů WTA nedoporučuje sanační omítky násilím vyhlazovat, ale pro získání hladkého povrchu použít sanační štuk.
Pro dosažení hladkého povrchu je možné použít sanační štuk THERMOPAL-FS33. Před aplikací štuku nebo malby je nutné dodržet technologickou přestávku pro vyzrání vrstvy THERMOPALu-SR44 po dobu 1 dne na jeden milimetr tloušťky vrstvy omítky.
Ve speciálních případech kde je kladen požadavek na bílou omítku v celé hmotě je možné použít THERMOPAL-SR44 v bílé variantě. Spotřeba cca 8 kg/m² a jeden centimetr tloušťky vrstvy.
SSB – sanační desky jsou variantou ke klasickým systémům sanačních omítek. Umožňují difúzi vodních par a jsou schopné absorbovat agresivní sole. Příprava podkladu se provádí stejně jako pro sanační omítky včetně polokrycího špricu. Sanační desky se lepí plošně do podkladní WTA omítky Thermopal GP11. Na nerovných podkladech je možné THERMOPAL GP11 natáhnout i na rubovou stranu desky. V ploše se umisťují na vazbu a na sraz. Přířez lze provést pomocí ruční nebo kotoučové pily. Pro dosažení hladkého povrchu je třeba spoje desek případně celou plochu přeštukovat THERMOPALem-FS33. K barevné úpravě povrchu je nutné použít pouze silikonové barvy TOPSAN, MAXISAN, PROFISAN nebo silikátovou barvu ADICOR-SK.

Odkazy

MEDIACENTRUM GROUP a.s.
SEO a tvorba webu.