• Hydroizolace

    Hydroizolace

    Hydroizolace spodní stavby bentonitovou...

  • Sanace

    Sanace

    Sanace zdiva a jeho ochrana proti působení vlhkosti je ucelený systém opatření prováděných na konstrukcích stavby a stavbě jako celku. Jeho cílem je snížení stupně vlhkosti v konstrukci a snížení absolutní vlhkosti v prostorách...

Chemická infúzní clona

Chemická clona je dodatečné provedení vodorovné, šikmé nebo svislé hydroizolační bariéry ve zdivu metodou chemické infúzní clony – napuštěním zdiva vhodným chemickým roztokem, kde infúzní prostředek utěsňuje nebo hydrofobizuje póry kapilárního systému a zamezuje transportu vlhkosti.
Chemické clony se provádí dvojím způsobem – beztlakovou nebo tlakovou injektáží. Způsob se volí podle použitého materiálu infúzního roztoku a podle nasákavosti materiálu, stupně vlhkosti a stupně nasycení struktury materiálu vlhkostí.
Tlaková injektáž:
Je vhodná zejména tam, kde je zdivo již do značné míry nasycené vodou. Umístění vrtů se řídí podle druhu a stavu zdiva. Průměr vrtu je 18 mm. Osová vzdálenost je zpravidla 10–12,5 cm. Otvory lze vyvrtat buď vodorovně do ložné spáry (kamenné neporézní zdivo) nebo pod úhlem do 30° – cihly a ostatní porézní materiál. Vrty se provádějí s hloubkou o cca. 5 cm menší než je tloušťka zdiva. U hutného, slabě nasákavého zdiva se vyvrtají otvory ve dvou řadách. U nasákavého zdiva z přírodního kamene lze umístit otvory přímo do kamene a u hutného lomového zdiva do spár. Při tloušťce stěn přes 60 cm a v rozích by měly být otvory umístěny z obou stran. Před injektáží je třeba odstranit prach z vrtů. Oboustranné přepracování zdiva těsnící směsí AQUAFIN-1K v oblasti clony z vrtů zabrání úniku infúzního roztoku. Do vrtů lze používat injektážní hmoždinky pro opakované použití. Zdivo s většími dutinami, trhlinami, příp. otevřenými spárami do 5 mm před prováděním vlastní injektáže vyplnit tekutou maltou ASOCRET-BM prostřednictvím injektážní trysky (A 180 mm) pod tlakem cca 10 barů. Poté provést injektáž infúzním roztokem rovněž pod tlakem cca. 10 barů.
Injektáž se provádí tak dlouho, dokud není spárovací malta v okolí vrtu vyplněna infúzním roztokem (matný lesk). Po cca. 24 hodinách se vytáhnou hmoždinky a vrty se uzavřou ASOCRETem-BM.
Beztlaková injektáž:
Beztlaková injektáž se provádí do vtů ve vzdálenosti max. 15 cm o průměru 30–35mm o sklonu mezi 30°–45°. Hloubka otvorů je asi o 5 cm menší než tloušťka zdiva. Při stanovení úhlu vrtu dbát na to, aby otvor procházel minimálně jednou spárou, u silnějšího zdiva min. dvěma vodorovnými spárami. Doporučuje se umístit otvory do dvou rovin s posunutím otvorů o polovinu osové vzdálenosti. Osová vzdálenost otvorů od středu ke středu se řídí nasákavostí zdiva. Čím menší je vzdálenost otvorů, tím větší je jistota úspěchu tohoto opatření. Pro tento způsob vrtání je nutné staticky posoudit oslabené zdivo.
U zdiva o tloušťce stěny nad 60 cm a v rozích by měly být vrtané otvory umístěny po obou stranách.
Před injektáží odstranit prach z vrtání. Poté do vyvrtaných otvorů provést injektáž infúzním roztokem. Obzvláště účelná je injektáž ze zásobníků (trychtýře s tlakovou zátkou). Doba napouštění by měla činit min. 24 hodin. Otvory poté vyplnit ASOCRETem-BM. Pro uzavření spár, trhlin a dutin platí stejné podmínky jako pro postup u tlakové injektáže.
Použití injektážních materiálů je vždy nutné doplnit o další opatření, především o systém sanačních omítek, plošné izolace AQUAFINem-2K, drenážní systém apod.
Infúzní roztoky:
AQUAFIN-F je impregnační křemičitý roztok s hydrofobizujími silikonáty, připravený přímo k použití. Infúzní roztok má dvojí účinek – hydrofobizace pórů se současným zúžením kapilár zdiva. AQUAFIN-F se používá pro vytvoření dodatečné horizontální clony proti vzlínající vlhkosti, pomocí tlakové nebo „atmosférické“ injektáže. Spotřeba cca. 15 l na metr čtvereční průřezu zdiva. AQUAFIN-F není vhodný pro plošnou hydrofobozaci pohledových ploch.
AQUAFIN-SMK je koncentrát silikonové mikroemulze, hydrofobizující přípravek – zamezuje přijímání vody kapilárami (kapilární nasákavosti), vysoká penetrační schopnost – proniká do velké hloubky.
AQUAFIN-SMK se používá k vytvoření horizontální clony proti vzlínající vlhkosti ve stěnách tlakovou injektáží a k hydrofobizaci pohledových ploch následujících stavebních materiálů: pórobeton, beton, cihly, kabřinec, vápenopískové cihly, přírodní kámen, minerální omítky a barevné nátěry.
Pro vytvoření dodatečné horizontální clony proti vzlínající vodě se používá zředěný v poměru 1:10-14, spotřeba je pro injektáž cca. 1-1,5 l na metr čtvereční průřezu zdiva.

Odkazy

MEDIACENTRUM GROUP a.s.
SEO a tvorba webu.